Prywatna Praktyka Specjalistyczna

Marcin Sebastian Gorczowski

lekarz medycyny

specjalista w dziedzinie psychiatrii



"Psychiatra nie powinien bać się

swej wyobraźni."



profesor Antoni Kępinski

"Poznanie chorego"

 


Zakres udzielanej pomocy
Zakres udzielanej pomocy

A. Diagnozowanie i leczenie chorób i zaburzeń psychicznych u osób dorosłych:

- schizofrenii

- zaburzenia schizoafektywnego

- depresji

- manii

- zaburzenia lękowego

- zespołu natręctw

- różnorodnych postaci nerwicy

- uzależnienia

- inne zaburzenia emocjonalne związane ze stresem i trudnymi sytuacjami życiowymi


B.Diagnostyka i leczenie zaburzeń psychicznych wieku podeszłego

1. Diagnostyka zaburzeń pamięci.

Skargi na problemy z pamięcią i koncentracją uwagi są bardzo powszechne. Dokładne badanie i zastosowanie testów diagnostycznych ma na celu różnicowanie otępienia np. w chorobie Alzheimera i innych postaciach demencji od deficytów poznawczych występujacych w innych zaburzeniach psychicznych; takich jak depresja, zaburzenie depresyjno-lękowe i psychozy.


2. Lecznie choroby Alzheimera i innych postaci zespołów otępiennych.

Choroba, nazywana kiedyś błędnie starczą demencja, jest w rzeczywistości grupą kilku schorzeń. Najczęściej mamy do czynienia z choroba Alzheimera, ale do grupy tej należą zarówno otępienie naczyniopochodne, różne typy otępienia czołowo-skroniowego, otępienie z ciałami Levy'ego oraz otępienie w przebiegu takich chorób neurologicznych jak choroba Parkinsona i Huntingtona. Różnorodne są objawy, przebieg i czynniki wywołujące. Często inne jest także leczenie. Dobra diagnoza i indywidualnie dobrana terapia daje nadzieję na wyraźną poprawę w codziennym funkcjonowaniu, pamięci wydarzeń aktualnych, dawnych i w zachowaniu chorego.


3. Leczenie zaburzeń towarzyszących otępieniu.

Bardzo często typowym objawom otępienia; deficytowi pamięci i zaburzeniu funkcjonowania towarzyszą inne objawy psychiatryczne. Są to najczęściej zespoły urojeniowe, omamowe, zachowania agresywne, lęk i depresja oraz zaburzenia snu. Leczenie tych schorzeń dodatkowych jest ważnym elementem sukcesu w całej terapii otępienia i poprawy jakości życia pacjenta i opiekuna.


C. Diagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych towarzyszących chorobom somatycznym - neurologicznym, internistycznym i in.

Przewlekłym schorzeniom internistycznym jak np. cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, choroba wrzodowa żołądka oraz neurologicznym - choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe - niejednokrotnie towarzyszą zaburzenia psychiczne. Najczęściej spotykane są zespoły lękowe, depresje, zaburzenia snu, uzależnienia. Jak potwierdzają liczne badania skuteczne leczenie tych zaburzeń zdecydowanie poprawia ogólny stan zdrowia pacjenta, ułatwia też leczenie podstawowych chorób.

 

D. Zaświadczenia o stanie zdrowia dla celów orzecznictwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (druk N9)


E. Zwolnienie lekarskie w przypadkach uzasadnionych złym stanem zdrowia.